Shiatsu Japon geleneksel el ve parmakla uygulanan manipülasyon terapisidir. Japonca 'şi' parmak  'atsu ' baskı anlamındadır. Devamlı olarak duyduğumuz masaj çeşididir ancak bilmediğimiz bir türdür çünkü alışıla gelmiş masaj anlayışından biraz daha farklıdır.

Eski Çin tedavi uygulamaları örnek alınarak ve batı teknikleri ile birleştirilmiştir vücuttaki enerji akışı göz önünde bulundurularak belirli bölgelere yapılan baskılarla enerji akışının tüm vücutta dolaşması sağlanır, böylece vücudumuzun kendisini iyileştirilmesi beklenir özellikle "Shiatsu masajının ana teması bedenin kendi kendini şifalandırmasıdır ".

Uygulanan parmak baskısı ile enerjinin düzgün akmadığı, tıkanıklığı olan dengesizleşmiş bölgelerin tespit edilip dengeli bir şekilde akması sağlanır. Alınan eğitim ile doğru dokunuşlar yapılması problemli bölgedeki şifalanma süreci başlatılması zihnin ve bedenin aynı zamanda iyileştirilmesi shiatsu masajının özelliğidir.

Bu masajın baskılarından sonra vücuttaki kan akışının hızlanması ile enerjinin yükselmesi, zindelik, ağrılarda azalma, ruhsal rahatlama olması kaçınılmazdır. Shiatsu bazı noktalarının her bir organla ve duygularımızla bağlantılı olduğuna inanılır.

Böylelikle kaslardaki gerginliğin azaltılması,esneklik sağlanması, baş, sırt, omuz, boyun ağrılarında regl düzensizlikleri, ağrısı gibi daha bir çok rahatsızların çözümünde yardımcı olur.

Tüm bu tarz şikayetlere yardımcı olabilmemiz için öğrendiğimiz masaj teknikerine şiatsu meridyenleri bası noktalarını da dahil etmeniz sizlerin çok daha kaliteli, sağlıklı ve ayrıca daha kazançlı şekilde çalışmanızı sağlar.

Shiatsu da 14 adet meridyen belirlenmiştir bu meridyenler zihin, beden ve ruhun mükemmel bir şekilde sağlığına kavuşmasına yardımcı olur, bu kutupsal enerjiler arasındaki dengesizlik bedende hastalıklara yol açabilir işte enerjilerdeki bu tür bozukluklar vücuttaki eşleşmiş olan meridyenlerde dengesizlikler yapabilir.

Alacağınız bu temel eğitimle uzmanlaşacak ve çok daha faydalı olacaksınız.

Selman Sancar

Masaj bir el sanatıdır. Onun içindir ki olgunlaşabilmek ve başarıyı yakalamak doğru eğitimden geçer.

Selman Sancar

Masaj Eğitmeni