İnsanları fiziksel olduğu kadar ruhsal yönden de rahatlatan, birçok değişik tekniklerle sistemli şekilde uygulanan dokunuşların ve sıvazlamaların oluşturduğu terapiye masaj diyoruz.      

En eski yardımcı tedavi yöntemidir, tarihler boyu Doğu ve Batı kültürlerinin insanlar üzerindeki iyileştirme, ağrıların giderilmesi, sağlığın korunması, psikolojik etkileri gibi unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olması, eğitimli kişilerle doğru teknikle uygulanan masajın etkileri günümüzde de hala insanlar tarafından tercih edilmekte  ve yerini korumaya devam etmektedir.

Klasik masaj uygulamasının birkaç temel hareketlerin  etkili basılarla birlikte yapılabildiği vücuda aromatik yağlar kullanılarak rahatlama sağlandığını biliyoruz. Fakat bunun yanısıra yapılan manipülasyonlara manuel hareketleri ve tetik uyarı noktaları ile müdahale ettiğimizde kişilerde bulunan rahatsız bölgelerdeki problemleri de ortadan kaldırmaya yardımcı oluyoruz bunu içindir ki masaj eğitimi üzerinde durulması gereken zamanı iyi kullanarak araştırılarak emin olduğunuz uzman kişilerden eğitim almanız. Böylece yardımcı olacağınız kişilere de zarar vermemeyi aynı zamanda mesleki ahlakımızı da garanti altına almış olursunuz.

Masaj daha zinde olabilmenin iyi bir sağlık seviyesine ulaşmanın ve bunu korumanın en kolay yoludur. Doğduğumuz andan itibaren içimizde varolan davranışlardan biridir ağrıyan yerimizi ovalayarak gevşeltmek; masajın temeli olan sempati ve temas birleştirilerek uygulanan yaklaşımın genel sağlık üzerindeki etkileri saymakla bitmez. Masaj, yapılan kişinin sağlığı üzerinde oldukça fazla etkilere sahiptir. Kan dolaşımını iyileştirir, sindirime yardımcı olur, lenf sistemini uyararak atık ürünlerin taşınmasını hızlandırır ki bu da psikolojik faydayla birleşince birçok ilaçların sağlayamayacağı katkıyı oluşturur.

Masajda yapılan münüpilasyonları profesyonelce uygulamak sanıldığı kadar kolaylıkla kazanılabilecek bir beceri değildir masajdaki  manevraların doğal ve kolaylıkla yapılabilmesi için eğitmeninizin bilinçli bir eğitim vermesi sizi anlayarak doğru anlatımla yetiştirmesi gerekir. Diğer el becerisi gerektiren iş kollarında olduğu gibi kısa süreli bir eğitim değildir.

Selman Sancar

Masaj bir el sanatıdır. Onun içindir ki olgunlaşabilmek ve başarıyı yakalamak doğru eğitimden geçer.

Selman Sancar

Masaj Eğitmeni